Haber

ABD: “Rusya stratejik, operasyonel ve taktik olarak kaybetti”

– ABD: “Rusya stratejik, operasyonel ve taktik olarak kaybetti”

BRÜKSEL – ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı stratejik, operasyonel ve taktik olarak kaybettiğine değindi.

Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Ukrayna Savunma İrtibat Kümesi 9. kez bir araya geldi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Austin yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın bir an önce yapmak istediğinin savaş alanında kendi lehine koşullar yaratmak olduğunu belirtti. “Yaratmak istedikleri etkiler için zırha, ateşe ve ikmal gücüne sahip olduklarından emin olmak için çok çalışıyoruz.”

Milley ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bir yıldan kısa bir süre sonra Rusya’nın “stratejik, operasyonel ve taktik olarak kaybettiğini” söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı hızla yenebileceğini, NATO ittifakını bozabileceğini düşündüğünü ve yaptıklarının cezasız kalacağını düşündüğünü belirten Milley, Putin’in yanıldığını söyledi.

NATO’nun hiç bu kadar güçlü olmadığına işaret eden Milley, “Rusya artık küresel olarak dışlandı. Dünya, Ukrayna’nın cesaretinden ve dayanıklılığından ilham almaya devam ediyor. Kısacası Rusya kaybetti. Stratejik, operasyonel ve taktik olarak kaybettiler ve onlar bir savaş alanında çok büyük bir oyuncu. Bedelini ödüyorlar” dedi.

Milley, Putin “seçtiği savaşı” bitirene kadar, uluslararası toplumun “Ukrayna’nın kendisini savunması için ihtiyaç duyduğu ekipman ve yeteneklerle desteklemeye devam edeceğini” vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu